AVX Corporation 08055F683K4T2A
08055F683K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055F683K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X8R 0805
Datasheet Download
08055F683K4T2A.pdf
Availability of 08055F683K4T2A
QUANTITY
08055F683K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055F683K4T2A
Internal Part NumberEIS-08055F683K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055F683K4T2A
Related Links08055F6, 08055F683K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055F683K4T2A Details Description
Related parts for 08055F683K4T2A
RES SMD 191K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 15NS 8UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 40POS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 6W datasheet.pdf