AVX Corporation 08055G105ZAT2A
08055G105ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055G105ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Y5V 0805
Datasheet Download
08055G105ZAT2A.pdf
Availability of 08055G105ZAT2A
QUANTITY
08055G105ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055G105ZAT2A
Internal Part NumberEIS-08055G105ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055G105ZAT2A
Related Links08055G1, 08055G105ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055G105ZAT2A Details Description
Related parts for 08055G105ZAT2A
RES ARRAY 7 RES 220K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DISCRETE RF TRANSISTOR datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf