AVX Corporation 08055J0R1ABTTR
08055J0R1ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
08055J0R1ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.1PF 50V 0805
Datasheet Download
08055J0R1ABTTR.pdf
Availability of 08055J0R1ABTTR
QUANTITY
08055J0R1ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055J0R1ABTTR
Internal Part NumberEIS-08055J0R1ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055J0R1ABTTR
Related Links08055J0, 08055J0R1ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055J0R1ABTTR Details Description
Related parts for 08055J0R1ABTTR
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34G/CKC34S datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS 0.156 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 6SOT datasheet.pdf
CONN EDGE .050 68POS DR TH datasheet.pdf