AVX Corporation 08055J0R4BAWTR
08055J0R4BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
08055J0R4BAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.4PF 50V 0805
Datasheet Download
08055J0R4BAWTR.pdf
Availability of 08055J0R4BAWTR
QUANTITY
08055J0R4BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055J0R4BAWTR
Internal Part NumberEIS-08055J0R4BAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055J0R4BAWTR
Related Links08055J0, 08055J0R4BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055J0R4BAWTR Details Description
Related parts for 08055J0R4BAWTR
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 45NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RPN SINGLE OUTPUT STYLE 90DEG datasheet.pdf
SURFACE BELT 3X12" A CRS datasheet.pdf
RES SMD 517 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
NOISE FILTER COM 200 OHM 5V 0806 datasheet.pdf