AVX Corporation 08055J0R6BBTTR
08055J0R6BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08055J0R6BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.6PF 50V 0805
Datasheet Download
08055J0R6BBTTR.pdf
Availability of 08055J0R6BBTTR
QUANTITY
08055J0R6BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055J0R6BBTTR
Internal Part NumberEIS-08055J0R6BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055J0R6BBTTR
Related Links08055J0, 08055J0R6BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055J0R6BBTTR Details Description
Related parts for 08055J0R6BBTTR
MEMORY CARD FLASH 28GB datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
IC CONTROLLER LIION 4.1V 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf