Vishay/BCcomponents BFC237522472
BFC237522472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237522472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237522472.pdf
Availability of BFC237522472
QUANTITY
BFC237522472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237522472
Internal Part NumberEIS-BFC237522472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)