AVX Corporation 08055J100FBTTR
08055J100FBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08055J100FBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 50V 0805
Datasheet Download
08055J100FBTTR.pdf
Availability of 08055J100FBTTR
QUANTITY
08055J100FBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055J100FBTTR
Internal Part NumberEIS-08055J100FBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055J100FBTTR
Related Links08055J1, 08055J100FBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055J100FBTTR Details Description
Related parts for 08055J100FBTTR
FIXED IND 39UH 2.75A 72.9 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
LABEL TT TAN .375"X.375" datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.55V PP SOT-23 datasheet.pdf
IC 3.3/2.5V/ADJ TPL MONIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf