AVX Corporation 08055J2R4ABTTR
08055J2R4ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
08055J2R4ABTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 2.4PF 50V 0805
Datasheet Download
08055J2R4ABTTR.pdf
Availability of 08055J2R4ABTTR
QUANTITY
08055J2R4ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055J2R4ABTTR
Internal Part NumberEIS-08055J2R4ABTTR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055J2R4ABTTR
Related Links08055J2, 08055J2R4ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055J2R4ABTTR Details Description
Related parts for 08055J2R4ABTTR
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS NATL MTA-100 AU datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL FERRULE RAM INSRT .240-.259 datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 500MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 36.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 13A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf