AVX Corporation 08055K180JBTTR\M
08055K180JBTTR\M picture photo
Mfg. Part Number
08055K180JBTTR\M
Brief Description
CAP THIN FILM 18PF 50V 0805
Datasheet Download
08055K180JBTTR\M.pdf
Availability of 08055K180JBTTR\M
QUANTITY
08055K180JBTTR\M Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055K180JBTTR\M
Internal Part NumberEIS-08055K180JBTTR\M
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055K180JBTTR\M
Related Links08055K18, 08055K180JBTTR\M Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055K180JBTTR\M Details Description
Related parts for 08055K180JBTTR\M
CONN RECEPT 18POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC DECADE COUNTER/DIVIDER 16SOIC datasheet.pdf
IC OSC XTAL PROG 4-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 17A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
OSC XO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MOD CABLE 12FT COILED datasheet.pdf
THERMOMARK ROLL DISPENSER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf