AVX Corporation 08055U141FAT2A
08055U141FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U141FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 140PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U141FAT2A.pdf
Availability of 08055U141FAT2A
QUANTITY
08055U141FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U141FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U141FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance140pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U141FAT2A
Related Links08055U1, 08055U141FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U141FAT2A Details Description
Related parts for 08055U141FAT2A
RES 500 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 36 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16-SOIC datasheet.pdf
RESISTOR 4.7MOHM 1/16W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 730MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf