AVX Corporation 08055U3R0CAT2A
08055U3R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U3R0CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U3R0CAT2A.pdf
Availability of 08055U3R0CAT2A
QUANTITY
08055U3R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U3R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U3R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U3R0CAT2A
Related Links08055U3, 08055U3R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U3R0CAT2A Details Description
Related parts for 08055U3R0CAT2A
IC TXRX RS232 5V 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON COAXIAL PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 4POS RA T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf