AVX Corporation 08055U8R2CAT2A
08055U8R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U8R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U8R2CAT2A.pdf
Availability of 08055U8R2CAT2A
QUANTITY
08055U8R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U8R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U8R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U8R2CAT2A
Related Links08055U8, 08055U8R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U8R2CAT2A Details Description
Related parts for 08055U8R2CAT2A
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC 1.5KE datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
TERM RING NON INS 26-22AWG #2 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.5A 63 MOHM SMD datasheet.pdf