AVX Corporation 08056D225KAT4A
08056D225KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08056D225KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
08056D225KAT4A.pdf
Availability of 08056D225KAT4A
QUANTITY
08056D225KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08056D225KAT4A
Internal Part NumberEIS-08056D225KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08056D225KAT4A
Related Links08056D2, 08056D225KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08056D225KAT4A Details Description
Related parts for 08056D225KAT4A
RES 215 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MAN APPL W/DISCRETE WIRE TLG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 SMD datasheet.pdf
LABEL NETWORK ADH datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-214AA datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(COAX) PIN J/N RECP datasheet.pdf
JT 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
Compact, 600 mA, 3 MHz, Step-Down DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf