API Delevan 0805R-101J
0805R-101J picture photo
Mfg. Part Number
0805R-101J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 400MA 460 MOHM
Datasheet Download
0805R-101J.pdf
Availability of 0805R-101J
QUANTITY
0805R-101J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805R-101J
Internal Part NumberEIS-0805R-101J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq65 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805R-101J
Related Links0805R, 0805R-101J Datasheet, API Delevan Distributor
0805R-101J Details Description
Related parts for 0805R-101J
POLYSWITCH PTC RESET 120V 0.75A datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 288VWM 469.9VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X250MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
MICRO 21 F 12" YEL FLOAT datasheet.pdf
HAZ LIMIT SWITCH PIN PLUNGER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf