Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08751K20000T9L
Y08751K20000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y08751K20000T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y08751K20000T9L.pdf
Availability of Y08751K20000T9L
QUANTITY
Y08751K20000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08751K20000T9L
Internal Part NumberEIS-Y08751K20000T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08751K20000T9L
Y08751K20000T9L Details Description
Related parts for Y08751K20000T9L
RES SMD 10K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 10COND SLVR 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A USP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 118MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064FD-C1-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf