API Delevan 0805R-39NJ
0805R-39NJ picture photo
Mfg. Part Number
0805R-39NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39NH 500MA 290 MOHM
Datasheet Download
0805R-39NJ.pdf
Availability of 0805R-39NJ
QUANTITY
0805R-39NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805R-39NJ
Internal Part NumberEIS-0805R-39NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805R-39NJ
Related Links0805R, 0805R-39NJ Datasheet, API Delevan Distributor
0805R-39NJ Details Description
Related parts for 0805R-39NJ
CONNECTOR, PLUG 52 POS IDC datasheet.pdf
EVAL MOD FOR THS4130 datasheet.pdf
SCR SENS 200V 4A TO-251 datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf