API Delevan 0805R-5N6J
0805R-5N6J picture photo
Mfg. Part Number
0805R-5N6J
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 600MA 80 MOHM
Datasheet Download
0805R-5N6J.pdf
Availability of 0805R-5N6J
QUANTITY
0805R-5N6J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805R-5N6J
Internal Part NumberEIS-0805R-5N6J
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq65 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805R-5N6J
Related Links0805R, 0805R-5N6J Datasheet, API Delevan Distributor
0805R-5N6J Details Description
Related parts for 0805R-5N6J
IDC CABLE - MKC14A/MC14F/MKC14A datasheet.pdf
CARD EXTENDER 6U VME 9.2X9.625" datasheet.pdf
RESONATOR CER 2MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 20000UF 40V SCREW datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 22POS 5A datasheet.pdf
RES 11.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf