AVX Corporation 0805YA101FAT2A
0805YA101FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA101FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA101FAT2A.pdf
Availability of 0805YA101FAT2A
QUANTITY
0805YA101FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA101FAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA101FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA101FAT2A
Related Links0805YA1, 0805YA101FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA101FAT2A Details Description
Related parts for 0805YA101FAT2A
RES SMD 392K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 150 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 50POS DUAL PCB datasheet.pdf