AVX Corporation 0805YA272GAT2A
0805YA272GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA272GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA272GAT2A.pdf
Availability of 0805YA272GAT2A
QUANTITY
0805YA272GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA272GAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA272GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA272GAT2A
Related Links0805YA2, 0805YA272GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA272GAT2A Details Description
Related parts for 0805YA272GAT2A
PILOT LIGHT ROUND WHITE datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 16.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
THERMO PAD 8810 TO-5 W/ADH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf