AVX Corporation 0805YA272KAT2A
0805YA272KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA272KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA272KAT2A.pdf
Availability of 0805YA272KAT2A
QUANTITY
0805YA272KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA272KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA272KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA272KAT2A
Related Links0805YA2, 0805YA272KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA272KAT2A Details Description
Related parts for 0805YA272KAT2A
IC REG ISOLATED +/-15V 33MA 7DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.5MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf