AVX Corporation 0805YA560KAT2A
0805YA560KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA560KAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA560KAT2A.pdf
Availability of 0805YA560KAT2A
QUANTITY
0805YA560KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA560KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA560KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA560KAT2A
Related Links0805YA5, 0805YA560KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA560KAT2A Details Description
Related parts for 0805YA560KAT2A
IC REG SWITCHD CAP ADJ 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16K FLASH 256B SRAM 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 10A 104-LGA datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 BELL datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 910 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 0.5% 1/4W 1610 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf