AVX Corporation 0805YA821KAT2A
0805YA821KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA821KAT2A
Brief Description
CAP CER 820PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA821KAT2A.pdf
Availability of 0805YA821KAT2A
QUANTITY
0805YA821KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA821KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA821KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA821KAT2A
Related Links0805YA8, 0805YA821KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA821KAT2A Details Description
Related parts for 0805YA821KAT2A
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 8P(YELLOW) datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
500 TB SPR CLA 2WIRES datasheet.pdf
FAN 50X50X15 12VDC 2BALL datasheet.pdf