AVX Corporation 0805YC101KAT2A
0805YC101KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC101KAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC101KAT2A.pdf
Availability of 0805YC101KAT2A
QUANTITY
0805YC101KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC101KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC101KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)