AVX Corporation 0805YC103JAT2A
0805YC103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC103JAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC103JAT2A.pdf
Availability of 0805YC103JAT2A
QUANTITY
0805YC103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC103JAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC103JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC103JAT2A
Related Links0805YC1, 0805YC103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC103JAT2A Details Description
Related parts for 0805YC103JAT2A
JACK BANA PANEL MT TIN RED datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 6A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MOD THYRSTR SIC SGL 6500V SOT227 datasheet.pdf
381 TB RIS CLA DIP SOLID datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf