AVX Corporation 0805YC473JAT4A
0805YC473JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC473JAT4A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC473JAT4A.pdf
Availability of 0805YC473JAT4A
QUANTITY
0805YC473JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC473JAT4A
Internal Part NumberEIS-0805YC473JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC473JAT4A
Related Links0805YC4, 0805YC473JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC473JAT4A Details Description
Related parts for 0805YC473JAT4A
CAP CER 1800PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 24VOUT datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 45 OHM .65A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.24A SOT23-5 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 3W datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf