AVX Corporation 0805YD105MAT2A
0805YD105MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YD105MAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
0805YD105MAT2A.pdf
Availability of 0805YD105MAT2A
QUANTITY
0805YD105MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YD105MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YD105MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YD105MAT2A
Related Links0805YD1, 0805YD105MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YD105MAT2A Details Description
Related parts for 0805YD105MAT2A
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CA 15V SOT-23 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CABLE RG174 RPSMA M/F 8.5" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
STR PLUG W/FRONT SEALING RING datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf
330UF 10V 10X12MM 125C 2500H datasheet.pdf