AVX Corporation 0805YG103ZAT2A
0805YG103ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YG103ZAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V Y5V 0805
Datasheet Download
0805YG103ZAT2A.pdf
Availability of 0805YG103ZAT2A
QUANTITY
0805YG103ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YG103ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YG103ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YG103ZAT2A
Related Links0805YG1, 0805YG103ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YG103ZAT2A Details Description
Related parts for 0805YG103ZAT2A
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 8A TO220F datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf