AVX Corporation 0805YG224ZAT2A
0805YG224ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YG224ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V Y5V 0805
Datasheet Download
0805YG224ZAT2A.pdf
Availability of 0805YG224ZAT2A
QUANTITY
0805YG224ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YG224ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YG224ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YG224ZAT2A
Related Links0805YG2, 0805YG224ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YG224ZAT2A Details Description
Related parts for 0805YG224ZAT2A
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 75MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 91K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
CONN HEADER 150POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf