AVX Corporation 0805ZC104M4T2A
0805ZC104M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC104M4T2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC104M4T2A.pdf
Availability of 0805ZC104M4T2A
QUANTITY
0805ZC104M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC104M4T2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC104M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC104M4T2A
Related Links0805ZC1, 0805ZC104M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC104M4T2A Details Description
Related parts for 0805ZC104M4T2A
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
HEATSINK DUAL HORZ BLACK TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
FILTER HI-END 3-PH NEUTRAL 80A datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 150V 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf