AVX Corporation 0805ZC105K4T2A
0805ZC105K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC105K4T2A
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC105K4T2A.pdf
Availability of 0805ZC105K4T2A
QUANTITY
0805ZC105K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC105K4T2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC105K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC105K4T2A
Related Links0805ZC1, 0805ZC105K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC105K4T2A Details Description
Related parts for 0805ZC105K4T2A
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CHOKE TOROID 32UH 8.5A VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 178 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 14' GR datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 2 PULSE datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf