Microchip Technology DSC1101BI2-050.0000T
DSC1101BI2-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101BI2-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101BI2-050.0000T.pdf
Availability of DSC1101BI2-050.0000T
QUANTITY
DSC1101BI2-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101BI2-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101BI2-050.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101BI2-050.0000T
Related LinksDSC1101BI2, DSC1101BI2-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101BI2-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1101BI2-050.0000T
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.3V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 630MA 750 MOHM TH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG RED 25' datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 0.1% 1W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
LCD TFT 3.5" 320X240 QVGA datasheet.pdf