AVX Corporation 0805ZC105K4T2A
0805ZC105K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC105K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC105K4T2A.pdf
Availability of 0805ZC105K4T2A
QUANTITY
0805ZC105K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC105K4T2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC105K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC105K4T2A
Related Links0805ZC1, 0805ZC105K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC105K4T2A Details Description
Related parts for 0805ZC105K4T2A
RES SMD 7.32M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
DIMM 168P R/A F/G datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20DIP datasheet.pdf
070 MLC PLUG 8P HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf