AVX Corporation 0805ZC394KAT2A
0805ZC394KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC394KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.39UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC394KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC394KAT2A
QUANTITY
0805ZC394KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC394KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC394KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC394KAT2A
Related Links0805ZC3, 0805ZC394KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC394KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC394KAT2A
CASING FOR 12 KEY KEYPAD REAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf