TDK Corporation FK28X5R1A684K
FK28X5R1A684K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X5R1A684K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK28X5R1A684K.pdf
Availability of FK28X5R1A684K
QUANTITY
FK28X5R1A684K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X5R1A684K
Internal Part NumberEIS-FK28X5R1A684K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X5R1A684K
Related LinksFK28X5, FK28X5R1A684K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X5R1A684K Details Description
Related parts for FK28X5R1A684K
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 BLACK datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TOP 24VAC/48VDC 0 5A datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf