AVX Corporation 0805ZC471MAT2A
0805ZC471MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC471MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC471MAT2A.pdf
Availability of 0805ZC471MAT2A
QUANTITY
0805ZC471MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC471MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC471MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC471MAT2A
Related Links0805ZC4, 0805ZC471MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC471MAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC471MAT2A
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 30POS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
OSC PROG LVPECL 3.3V 150PPM SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf