AVX Corporation 0805ZC471MAT2A
0805ZC471MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC471MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC471MAT2A.pdf
Availability of 0805ZC471MAT2A
QUANTITY
0805ZC471MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC471MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC471MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC471MAT2A
Related Links0805ZC4, 0805ZC471MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC471MAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC471MAT2A
IDC CABLE - MKR40K/MC40M/MKR40K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 S STEEL 12MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 16A 8SOP datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
FMAB NEO FILTR 1PH 1ST 4A 250VAC datasheet.pdf