AVX Corporation 0805ZC824JAT2A
0805ZC824JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC824JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.82UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC824JAT2A.pdf
Availability of 0805ZC824JAT2A
QUANTITY
0805ZC824JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC824JAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC824JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC824JAT2A
Related Links0805ZC8, 0805ZC824JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC824JAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC824JAT2A
CONN HEADER VERT 12POS PCB TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 24V datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
Crystal 19.069928MHz 30ppm 18pF 120 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MOD THY/THY 1400V 250A MAGNA-PAK datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 6.3A 125VAC 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf