AVX Corporation 0805ZG474ZAT2A
0805ZG474ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZG474ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0805
Datasheet Download
0805ZG474ZAT2A.pdf
Availability of 0805ZG474ZAT2A
QUANTITY
0805ZG474ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZG474ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZG474ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZG474ZAT2A
Related Links0805ZG4, 0805ZG474ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZG474ZAT2A Details Description
Related parts for 0805ZG474ZAT2A
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 4MBIT 100QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CABLE TIE,LOCK,V-0 NAT.,4.72 INL datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf