CTS Electronic Components 0838-040-X5U0-681M
0838-040-X5U0-681M picture photo
Mfg. Part Number
0838-040-X5U0-681M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF X5U RADIAL
Datasheet Download
0838-040-X5U0-681M.pdf
Availability of 0838-040-X5U0-681M
QUANTITY
0838-040-X5U0-681M Order Process
Ship out your order
Specifications of 0838-040-X5U0-681M
Internal Part NumberEIS-0838-040-X5U0-681M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated-
Temperature CoefficientX5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.280" Dia (7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)*
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0838-040-X5U0-681M
Related Links0838-040-, 0838-040-X5U0-681M Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
0838-040-X5U0-681M Details Description
Related parts for 0838-040-X5U0-681M
RES SMD 76.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A SO8FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
RES 392 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE HLDR 1000VDC INDCTNG PV datasheet.pdf