Littelfuse 087501.6MRET1P
087501.6MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
087501.6MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
087501.6MRET1P.pdf
Availability of 087501.6MRET1P
QUANTITY
087501.6MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 087501.6MRET1P
Internal Part NumberEIS-087501.6MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series875
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t5.08
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
DC Cold Resistance0.0476 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)087501.6MRET1P
Related Links087501., 087501.6MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
087501.6MRET1P Details Description
Related parts for 087501.6MRET1P
CONN SOCKET SIP 29POS GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
REFL TAPE SSC ACRICH P7/AX3221 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 2.4GHZ 36WQFN datasheet.pdf
IC FPGA 412 I/O 676FBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16K FLASH 24QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 10ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf