Littelfuse 089107.5NXT
089107.5NXT picture photo
Mfg. Part Number
089107.5NXT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 7.5A 58VDC BLADE MINI
Datasheet Download
089107.5NXT.pdf
Availability of 089107.5NXT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
089107.5NXT Order Process
Ship out your order
Specifications of 089107.5NXT
Internal Part NumberEIS-089107.5NXT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLP MINI® 891
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating7.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC58V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature (Low Profile)
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t53
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorBrown
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.299" H (10.90mm x 3.80mm x 7.60mm)
DC Cold Resistance0.0107 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)089107.5NXT
Related Links08910, 089107.5NXT Datasheet, Littelfuse Distributor
089107.5NXT Details Description
Related parts for 089107.5NXT
SWITCH SPDT 5A 125V C-ROLL PLNGR datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 50MA SYNC 8DFN datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.32K OHM 1% 30W datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN WQV 7ON-PEN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf