Vishay/Dale RNC60J1052BSB14
RNC60J1052BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1052BSB14
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1052BSB14.pdf
Availability of RNC60J1052BSB14
QUANTITY
RNC60J1052BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1052BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1052BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1052BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1052BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1052BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1052BSB14
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .650" datasheet.pdf
POT 8 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.2KV DO205AA datasheet.pdf
CHASSIS STEEL BLK 4.93"LX6.93"W datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf