Grayhill, Inc. 08A36-03-2-04N
08A36-03-2-04N picture photo
Mfg. Part Number
08A36-03-2-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP4T SLD NONSHORT
Datasheet Download
08A36-03-2-04N.pdf
Availability of 08A36-03-2-04N
QUANTITY
08A36-03-2-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 08A36-03-2-04N
Internal Part NumberEIS-08A36-03-2-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series08
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks3
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel38.00mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 64 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08A36-03-2-04N
Related Links08A36-0, 08A36-03-2-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
08A36-03-2-04N Details Description
Related parts for 08A36-03-2-04N
JUMPER-H1503TR/A3049N/X 2" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 21 W/LIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 750MA 392 MOHM datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.905" 3MM 2LD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 15A 8SOIC datasheet.pdf