Vishay/Dale RNC60H4370DSB14
RNC60H4370DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4370DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 437 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4370DSB14.pdf
Availability of RNC60H4370DSB14
QUANTITY
RNC60H4370DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4370DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4370DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)437
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4370DSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4370DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4370DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4370DSB14
REG 3.3V 2A ADJ ON/OFF SMT 12SIP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19V SC70-3 datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 12A 133-BGA datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2506 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf