Grayhill, Inc. 09S30-04-1-03N
09S30-04-1-03N picture photo
Mfg. Part Number
09S30-04-1-03N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO
Datasheet Download
09S30-04-1-03N.pdf
Availability of 09S30-04-1-03N
QUANTITY
09S30-04-1-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 09S30-04-1-03N
Internal Part NumberEIS-09S30-04-1-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series09
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks4
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel44.81mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 64 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)09S30-04-1-03N
Related Links09S30-0, 09S30-04-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
09S30-04-1-03N Details Description
Related parts for 09S30-04-1-03N
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SMARTSTEP JR PWR CBL CONN SIDE datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 800V TO-94 datasheet.pdf