Grayhill, Inc. 09S30-05B12S
09S30-05B12S picture photo
Mfg. Part Number
09S30-05B12S
Brief Description
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER NONSH
Datasheet Download
09S30-05B12S.pdf
Availability of 09S30-05B12S
QUANTITY
09S30-05B12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 09S30-05B12S
Internal Part NumberEIS-09S30-05B12S
Series09
Number of Positions12
Index StopsFixed
Number of Decks5
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel51.61mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 64 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)09S30-05B12S
Related Links09S30-, 09S30-05B12S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
09S30-05B12S Details Description
Related parts for 09S30-05B12S
IC MCU 8BIT ROMLESS 64QFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf