Littelfuse 0AGA015.V
0AGA015.V picture photo
Mfg. Part Number
0AGA015.V
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 15A 32VAC/VDC 1AG
Datasheet Download
0AGA015.V.pdf
Availability of 0AGA015.V
QUANTITY
0AGA015.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGA015.V
Internal Part NumberEIS-0AGA015.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating15A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / Case1AG, 1/4" x 5/8"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 0.625" L (6.35mm x 15.88mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0AGA015.V
Related Links0AGA, 0AGA015.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0AGA015.V Details Description
Related parts for 0AGA015.V
IDC CABLE - MCE34K/MC34G/X datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
ACT TOOL FOR SPRING TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 2POS datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S6 CNDLBR SCRW datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf