Littelfuse 0AGC035.VP
0AGC035.VP picture photo
Mfg. Part Number
0AGC035.VP
Brief Description
FUSE GLASS 35A 32VAC/VDC 5PK CRD
Datasheet Download
0AGC035.VP.pdf
Availability of 0AGC035.VP
QUANTITY
0AGC035.VP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGC035.VP
Internal Part NumberEIS-0AGC035.VP
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating35A
Response Time-
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0AGC035.VP
Related Links0AGC0, 0AGC035.VP Datasheet, Littelfuse Distributor
0AGC035.VP Details Description
Related parts for 0AGC035.VP
MOSFET N-CH 100V 9.4A I-PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 28-30AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
ACS ATO MIN MAX MRS RACK SYSTEM datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS 6MM datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf