Littelfuse 0AGU010.T
0AGU010.T picture photo
Mfg. Part Number
0AGU010.T
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AGU 10A 32V 5AG
Datasheet Download
0AGU010.T.pdf
Availability of 0AGU010.T
QUANTITY
0AGU010.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGU010.T
Internal Part NumberEIS-0AGU010.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGU
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Response Time*
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage*
Melting I²t*
Approvals*
Operating Temperature*
Color*
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
DC Cold Resistance*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0AGU010.T
Related Links0AGU, 0AGU010.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0AGU010.T Details Description
Related parts for 0AGU010.T
TRIMMER 25K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 41MM datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 240MA 1.9 OHM datasheet.pdf