Littelfuse 0AGU050.VPG
0AGU050.VPG picture photo
Mfg. Part Number
0AGU050.VPG
Brief Description
FUSE GLASS 50A 32VAC/VDC 5AG
Datasheet Download
0AGU050.VPG.pdf
Availability of 0AGU050.VPG
QUANTITY
0AGU050.VPG Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGU050.VPG
Internal Part NumberEIS-0AGU050.VPG
Standard Package5
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating50A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Color-
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)